Jaki korek do izolacji akustycznej domu?

Korek to naturalny materiał, który pięknie prezentuje się w postaci paneli na ścianie. Chętnie sięgamy także po różne wykonane z korka gadżety, takie jak podkładki pod naczynia, a ostatnimi czasy nawet elementy garderoby. Czy wiedziałeś jednak, że korek ma doskonałe parametry izolacyjne, zarówno w zakresie izolacji cieplnej, jak i akustycznej? Jak korek może zwiększyć izolację akustyczną Twojego domu? Sekret tkwi w jego właściwościach oraz w sposobie przetwarzania go na płyty.

Zastosowanie korka ekspandowanego w budownictwie

Kiedy budujemy dom, dużą wagę przywiązujemy do izolacji. Jest ona ważna ze względów finansowych (dobra izolacja termiczna pomaga obniżyć koszty ogrzewania). Izolacja akustyczna natomiast zwiększa komfort, zapewni ciszę i spokój. Okazuje się, że korek ekspandowany doskonale sprawdza się w obu przypadkach - zastępuje powszechnie stosowane w budownictwie materiały, takie jak styropian i wełna mineralna. Sekret leży w procesie przekształcania ziaren korka w płytę. Ekspandowanie polega na poddaniu korka działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia. W takich warunkach ziarna pęcznieją, wypełniając dokładnie formę. Dodatkowo wytrąca się żywica, która uszczelnia płytę. Powstały w ten sposób korek ekspandowany, ułożony na ścianach, stanowi idealną ochronę nie tylko przed zimnem i wilgocią. Potrafi on wyciszyć hałas nawet o 70%, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się w swoich czterech ścianach spokojem, niezakłócanym hałasami dobiegającymi z zewnątrz budynku.


Płyty korkowe - doskonała izolacja akustyczna Twojego mieszkania

Korek, stosowany jako materiał izolacyjny na etapie budowy, może dodać wartości akustycznej do Twojego domu. Z powodzeniem można go jednak stosować także w celu wygłuszenia poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Płyty korkowe ułożone na ścianach zapewnią nam wysoki poziom intymności, odcinając nasze wnętrze od hałasów dobiegających z przylegających lokali. Nie będziemy musieli obawiać się głośnego remontu czy hucznej zabawy u sąsiadów. Okazuje się, że już płyta o grubości 3 mm wystarczy, by zmniejszyć hałas o nawet 18 dB. Korek sprawdzi się jako materiał wygłuszający, gdy będziemy chcieli stworzyć zaciszny kąt do pracy lub odpoczynku. Z racji właściwości zmniejszających zjawisko echa, korek nadaje się także do wyciszenia np. studia muzycznego.


Korek a wartość akustyczna Twojego domu

Jak widzimy, korek potrafi w znacznym stopniu zwiększyć wartość akustyczną domu. Podstawowy wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw będzie o wiele wyższy, jeżeli jako materiału izolacyjnego w swoim domu użyjesz właśnie korka. Nawet niepozorna płyta korkowa, którą wybieramy w celach dekoracyjnych, może okazać się bardzo wartościowym elementem wygłuszającym. Połączenie wysokiej trwałości, odporności na wilgoć i odkształcenia, z doskonałymi parametrami w zakresie izolacji akustycznej, czyni korek materiałem idealnym do zastosowania w budownictwie i aranżacji wnętrz.